Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Gugi odbio sporazum sa tužilaštvom * Ne znaju ko je sklonio CD sa iskazom Bohuma * Škaljarcu pucali u leđa * Roćen da bi izbjegao kaznu kredit prebacio na sina * Gugi odbio sporazum sa tužilaštvom * Oružjem ljubavi protiv brutalnog nasilja * Koristoljubive kukavice
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-03-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dalibor Kavarić, Advokat:
Ministarstvo finansija i Uprava za nekretnine od 2012. godine uzurpiraju crkvenu imovinu uključujući i same hramove upisujući ih na Prestonicu Cetinje.

Vic Dana :)

Sjede dvije žabe u bari. Jedna je potpuno mirna, dok druga non-stop skače kao luda. Mirna žaba kaže onoj drugoj:
- Krek?
A druga odgovori:
- Ne, spid.

- Ah, kada si prošli put došao trijezan tako si me usrećio - reče žena mužu.
- Šta ja tu mogu - oglasi se pijanac,
- Danas je sreća zakucala na moja vrata!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2016-03-18 ZBOG SUMNJI U NEZAKONITO POSTUPANJE MOBILNIH OPERATERA, AGENCIJA ZA ZAŠTITU LIČNIH PODATAKA POKRENULA POSTUPAK NADZORA
Policija godinama neustavno pratila građane Po naredbama istražnih sudija dostavljali listinge svih građana Ove godine listinzi su traženi četiri, a prošle čak osam puta. Uprava policije nekada je i bez naloga suda dolazila do listinga, a sada se pokriva nalozima istražnih sudija Kompanija Telenor je od Agencije tražila mišljenje da li je po zakonu da dostavljaju podatke za svoje korisnike
Dan - novi portal
Is­tra­žne su­di­je su od po­čet­ka go­di­ne od mo­bil­nih ope­ra­te­ra če­ti­ri pu­ta tra­ži­le da im za po­tre­be po­li­ci­je i tu­ži­la­štva do­sta­ve te­le­fon­ske li­stin­ge svih gra­đa­na ko­ji ko­ri­ste mo­bil­ne te­le­fo­ne, ali i po­dat­ke o lo­ka­ci­ja­ma sa ko­jih su te­le­fo­ni­ra­li, sa­zna­je „Dan”. Zbog to­ga je Sa­vjet Agen­ci­je za za­šti­tu lič­nih po­da­ta­ka i slo­bo­dan pri­stup in­for­ma­ci­ja­ma ju­če od­lu­čio da za­poč­ne po­stu­pak nad­zo­ra kod mo­bil­nih ope­ra­te­ra. Kon­tro­lo­ri će pro­vje­ra­va­ti ko­je po­dat­ke i u kom obi­mu su ope­ra­te­ri do­sta­vlja­li is­tra­žnim su­di­ja­ma, te da li je na taj na­čin gra­đa­ni­ma na­ru­še­na pri­vat­nost.
Ka­ko sa­zna­je­mo, na­red­be is­tra­žnih su­di­ja pre­ma mo­bil­nim ope­ra­te­ri­ma sa­dr­že na­lo­ge za „pre­tre­sa­nje te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nog sa­o­bra­ća­ja” za sve gra­đa­ne Cr­ne Go­re, od­no­sno za te­ri­to­ri­je op­šti­na, na­se­lja ili kon­kret­nih uli­ca i to za pe­ri­od od ne­ko­li­ko da­na do mje­sec. Ti po­da­ci su 2015. tra­že­ni osam pu­ta, a kom­pa­ni­ja Te­le­nor je od Sa­vje­ta Agen­ci­je još 24. apri­la 2015. tra­ži­la mi­šlje­nje da li je u skla­du sa za­ko­nom da do­sta­ve tra­že­ne po­dat­ke. Po­stu­pak nad­zo­ra ta­da ni­je po­kre­nut, jer Agen­ci­ja ni­je ima­la do­volj­no kon­tro­lo­ra. Ka­ko se prak­sa is­tra­žnih su­di­ja na­sta­vi­la, Sa­vjet je ju­če od­lu­čio da for­mi­ra tim ko­ji će iz­vr­ši­ti nad­zor kod mo­bil­nih ope­ra­te­ra.
Pod­sje­ti­mo, Upra­va po­li­ci­je je go­di­na­ma su­prot­no Usta­vu od ope­ra­te­ra uzi­ma­la li­stin­ge bez sud­skog na­lo­ga. Od­lu­kom Ustav­nog su­da 2014, a na ini­ci­ja­ti­vu NVO MANS, utvr­đe­no je da je ne­u­stav­na od­red­ba Za­ko­na o kri­vič­nom po­stup­ku ko­jom se po­li­ci­ji omo­gu­ća­vao ne­sme­ta­ni pri­stup te­le­fon­skim li­stin­zi­ma i bez na­red­be su­da. Ta­kva od­red­ba je su­prot­na i Evrop­skoj kon­ven­ci­ji za za­šti­tu ljud­skih pra­va i osnov­nih slo­bo­da. Sa­da se do li­stin­ga do­la­zi pre­ko na­lo­ga is­tra­žnih su­di­ja.
Te­le­nor je, u za­htje­vu za da­va­nje mi­šlje­nja, od Agen­ci­je u apri­lu za­tra­žio iz­ja­šnje­nje da li su na­red­be su­di­ja za is­tra­ge u skla­du sa za­ko­nom i da li se nji­ma kr­ši pra­vo na pri­vat­nost gra­đa­na.
– Za­htje­vi­ma su­di­je za is­tra­ge na­la­že se do­sta­vlja­nje za­dr­ža­nih po­da­ta­ka iz te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nog sa­o­bra­ća­ja za sve gra­đa­ne sa te­ri­to­ri­je Cr­ne Go­re, op­šti­ne ili na­se­lja – na­vo­di se u za­htje­vu Te­le­no­ra, u ko­ji je „Dan” imao uvid.
Iz te te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­ne kom­pa­ni­je su tra­ži­li po­ja­šnje­nje od Agen­ci­je da li se na taj na­čin „kr­ši na­če­lo sra­zmjer­no­sti i svr­sis­hod­no­sti”, te da li je za­htjev u skla­du sa do­ma­ćim i me­đu­na­rod­nim pra­vom. Ta­ko­đe, za­htje­vom se tra­ži mi­šlje­nje da li su­do­vi za pre­kr­ša­je mo­gu iz­da­va­ti na­red­be za pre­tre­sa­nje po­da­ta­ka iz te­le­ko­mu­ni­ka­ci­nog sa­o­bra­ća­ja.
Član Sa­vje­ta Agen­ci­je Ra­den­ko Lac­ma­no­vić po­tvr­dio je za „Dan” da su mo­bil­ni ope­ra­te­ri do­bi­ja­li na­lo­ge za pre­tre­sa­nje te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nog sa­o­bra­ća­ja za sve gra­đa­ne Cr­ne Go­re. On na­vo­di da je mo­bil­ni ope­ra­ter Te­le­nor od Agen­ci­je tra­žio mi­šlje­nje da li je po za­ko­nu da do­sta­vi to­li­ki obim po­da­ta­ka.
– Za­htje­vi pre­ma su­di­ji za is­tra­ge o ko­ri­šće­nju lič­nih po­da­ta­ka iz te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nog sa­o­bra­ća­ja, shod­no Za­ko­ni­ku o kri­vič­nom po­stup­ku, a i me­đu­na­rod­nim do­ku­men­ti­ma, mo­ra­ju bi­ti obra­zlo­že­ni i pre­ci­zni. Na su­di­ji je da do­ne­se od­lu­ku uz vo­đe­nje ra­ču­na o obi­mu po­da­ta­ka ko­ji se tra­ži od mo­bil­nih ope­ra­te­ra, shod­no na­če­lu svr­sis­hod­no­sti i sra­zmje­no­sti. Na­lo­zi su­da o pre­tre­sa­nju po­da­ta­ka svih uče­sni­ka u te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nom sa­o­bra­ća­ju sa od­re­đe­nog pro­sto­ra, pa ma­kar to bi­lo i sa­mo na­se­lje, a ka­mo­li te­ri­to­ri­ja či­ta­ve dr­ža­ve, ne od­go­va­ra­ju stvar­nim po­tre­ba­ma i u su­prot­no­sti su sa do­ma­ćim i me­đu­na­rod­nim pra­vom – is­ti­če Lac­ma­no­vić.
On pod­sje­ća da ne­ma smi­sla za­kon ko­ji bi mo­gao oprav­da­ti na­lo­ge su­di­je za is­tra­ge ko­ji­ma se u neo­gra­ni­če­nom obi­mu ula­zi u pri­vat­nost svih gra­đa­na Cr­ne Go­re, kao i stra­nih dr­ža­vlja­na ko­ji su bo­ra­vi­li u na­šoj dr­ža­vi u od­re­đe­nom vre­men­skom in­ter­va­lu, od­no­sno ko­ri­sti­li uslu­ge mo­bil­nih ope­ra­te­ra, a da se pri­tom ta li­ca ne na­la­ze, čak ni po­sred­no, u si­tu­a­ci­ji ko­ja mo­že do­ve­sti do kri­vič­nog go­nje­nja. Su­di­ja za is­tra­gu, ob­ja­šnja­va Lac­ma­no­vić, tre­ba da se ru­ko­vo­di ustav­nom pro­kla­ma­ci­jom da je sva­ko oba­ve­zan da po­štu­je pra­va i slo­bo­de dru­gih i da svi ima­ju pra­vo na jed­na­ku za­šti­tu lič­nih pra­va.
– Pri­tom, pri­mje­nom ustav­ne i za­kon­ske nad­le­žno­sti su­di­ja mo­ra vo­di­ti ra­ču­na o pra­vič­no­sti vo­đe­nja kri­vič­nog po­stup­ka ka­ko isti ne bi re­zul­ti­rao po­vre­da­ma pra­va i slo­bo­da gra­đa­na u smi­slu čla­na 17 Za­ko­na o kri­vič­nom po­stup­ku, od­no­sno sa­gla­sno sa prin­ci­pi­ma i stan­dar­di­ma u po­tvr­đe­nim me­đu­na­rod­nim ugo­vo­ri­ma o ljud­skim pra­vi­ma i osnov­nim slo­bo­da­ma. Ot­kri­va­nje kri­vič­nih dje­la, kao i go­nje­nje nji­ho­vih iz­vr­ši­la­ca, ali i spre­ča­va­nje da do njih ne do­đe, le­gi­ti­man je i op­šte­dru­štve­no oprav­dan cilj, ali pod uslo­vom da se do nje­ga ne do­la­zi kr­še­njem osnov­nih pra­va i slo­bo­da li­ca ko­ja ne sa­mo da ni­je­su u su­ko­bu sa za­ko­nom već svo­jim ra­dom i dje­lo­va­njem ni­čim ni­je­su do­ve­la u pi­ta­nje nje­go­vo ostva­ri­va­nje. Ma­sov­no ko­ri­šće­nje po­da­ta­ka uče­sni­ka te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nog sa­o­bra­ća­ja vo­di u kr­še­nje za­ko­na i stva­ra mo­guć­nost za zlo­u­po­tre­be, što se sa­mo mo­že na­slu­ći­va­ti. Iz ne­pra­va se ne mo­že stva­ra­ti pra­vo i ta­kvi pri­mje­ri za re­zul­tat ima­ju plod otrov­ne voć­ke. Ovo po­seb­no za­to što za­dr­ža­ni po­da­ci na­ro­či­to omo­gu­ća­va­ju sa­zna­nje s ko­jom oso­bom je pret­plat­nik ili re­gi­stro­va­ni ko­ri­snik ko­mu­ni­ci­rao i ko­jim sred­stvom, kao i utvr­đi­va­nje vre­me­na ko­mu­ni­ka­ci­je, te mje­sta s ko­jeg se ona od­vi­ja­la. Na­da­lje, oni omo­gu­ća­va­ju uvid u uče­sta­lost ko­mu­ni­ka­ci­ja pret­plat­ni­ka ili re­gi­stro­va­nog ko­ri­sni­ka s od­re­đe­nim oso­ba­ma to­kom tra­že­nog raz­do­blja. Ti po­da­ci, uze­ti za­jed­no, mo­gu omo­gu­ći­ti do­no­še­nje vr­lo pre­ci­znih za­klju­ča­ka o pri­vat­nom ži­vo­tu oso­ba či­ji su po­da­ci za­dr­ža­ni, kao što su sva­ko­dnev­ne na­vi­ke, mje­sta traj­nih ili pri­vre­me­nih bo­ra­va­ka, dnev­na ili dru­ga kre­ta­nja, oba­vlja­ne ak­tiv­no­sti, dru­štve­ni od­no­si i sre­di­ne ko­je su te oso­be po­sje­ći­va­le – uka­zao je Lac­ma­no­vić.
On po­sta­vlja pi­ta­nje šta se de­ša­va sa po­da­ci­ma pri­ku­plje­nim na taj na­čin, ako se pro­tiv ta­ko ve­li­kog bro­ja, a če­sto se ra­di i o sto­ti­na­ma hi­lja­da ko­ri­sni­ka te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nog sa­o­bra­ća­ja, ne po­kre­ne kri­vič­ni po­stu­pak jer je to, po pri­ro­di stva­ri, prav­no i fak­tič­ki ne­mo­gu­će.
– U ova­kvim si­tu­a­ci­ja­ma, u slu­ča­ju da se pro­tiv li­ca či­ji su po­da­ci ob­ra­đe­ni ne po­kre­ne kri­vič­ni po­stu­pak, ona ne bi sa­zna­la da su nji­ho­vi po­da­ci ko­ri­šće­ni od stra­ne dr­žav­nih or­ga­na, i sa­mim tim, ne bi mo­gli ostva­ri­ti pra­vo na za­šti­tu pri­vat­no­sti – na­vo­di Lac­ma­no­vić.
On je ka­zao da po­sao Agen­ci­je u na­red­nom pe­ri­o­du mo­ra bi­ti vr­še­nje nad­zo­ra kod or­ga­na ko­ji su na osno­vu na­red­be su­da do­bi­ja­li za­dr­ža­ne po­dat­ke o gra­đa­ni­ma Cr­ne Go­re, da bi se utvr­di­lo da li su iz­bri­sa­ni u slu­ča­je­vi­ma ka­da pro­tiv njih ni­je po­kre­nut kri­vič­ni po­stu­pak, ka­ko se oni ču­va­ju i ko im ima pri­stu­pa. Upi­tan da li su pre­kr­šaj­ni su­do­vi nad­le­žni za iz­da­va­nje sud­skih na­lo­ga za do­sta­vlja­nje za­dr­ža­nih po­da­ta­ka, Lac­ma­no­vić je re­kao da je to pro­ble­ma­tič­no s aspek­ta ustav­no­sti i za­ko­ni­to­sti ima­ju­ći u vi­du da se ogra­ni­če­nja u ve­zi sa ko­mu­ni­ka­ci­o­nom pri­vat­no­šću od­no­se na vo­đe­nje kri­vič­nog po­stup­ka ili iz raz­lo­ga na­ci­o­nal­ne bez­bjed­no­sti, te u tom smi­slu te­ško bi bi­lo iz­vu­ći za­klju­čak da je sud za pre­kr­ša­je nad­le­žan za iz­da­va­nje pred­met­nih na­lo­ga.
On je is­ta­kao da se shod­no čla­nu osam Evrop­ske kon­ven­ci­je o ljud­skim pra­vi­ma jem­či pra­vo na po­što­va­nje pri­vat­nog i po­ro­dič­nog ži­vo­ta, te da se jav­na vlast ne mi­je­ša u vr­še­nje tog pra­va, osim u slu­ča­ju na­ci­o­nal­ne si­gur­no­sti, eko­nom­ske do­bro­bi­ti ze­mlje, spre­ča­va­nja ne­re­da ili zlo­či­na, za­šti­te zdra­vlja i mo­ra­la ili za­šti­te pra­va i slo­bo­da dru­gih.
M.S.


Ope­ra­te­ri tvr­de da po­stu­pa­ju po za­ko­nu

Mo­bil­ni ope­ra­te­ri su sa­op­šti­li da nad­le­žnim in­sti­tu­ci­ja­ma do­sta­vlja­ju po­dat­ke o te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­nom sa­o­bra­ća­ju u skla­du sa za­ko­nom.
Iz Te­le­no­ra su ka­za­li da oni po­stu­pa­ju po na­lo­zi­ma nad­le­žnih dr­žav­nih or­ga­na, u skla­du sa po­zi­tiv­nim za­kon­skim pro­pi­si­ma.
– Te­le­nor ne­ma ovla­šće­nje da sa­op­šta­va in­for­ma­ci­je ove vr­ste, ima­ju­ći u vi­du nad­le­žnost dr­žav­nih or­ga­na i pri­ro­du po­vjer­lji­vih po­da­ta­ka – ka­žu u Te­le­no­ru.
Sli­čan od­go­vor do­bi­li smo i iz Te­le­ko­ma.
– Cr­no­gor­ski te­le­kom za­dr­ža­va po­dat­ke o ko­ri­sni­ci­ma i sa­o­bra­ća­ju i pro­sle­đu­je ih na za­htjev nad­le­žnih dr­žav­nih or­ga­na, MUP-a i su­do­va, u skla­du sa za­ko­nom. Sva ko­mu­ni­ka­ci­ja u ve­zi sa za­dr­ža­nim po­da­ci­ma je po­vjer­lji­va – na­vo­de u Te­le­ko­mu.
U M:te­lu tvr­de da ni­je­su do­bi­ja­li za­htje­ve da do­sta­ve li­stin­ge gra­đa­na. Oni pod­sje­ća­ju da je Za­ko­nom o elek­tron­skim ko­mu­ni­ka­ci­ja­ma pro­pi­sa­no da je ope­ra­ter du­žan da za­dr­ža­va od­re­đe­ne po­da­ta­ke o sa­o­bra­ća­ju i lo­ka­ci­ji, kao i re­le­vant­ne po­da­ta­ke po­treb­ne za iden­ti­fi­ka­ci­ju i re­gi­stra­ci­ju pret­plat­ni­ka – prav­nih i fi­zič­kih li­ca, u mje­ri u ko­joj su te po­dat­ke ge­ne­ri­sa­li ili ob­ra­di­li, za po­tre­be od­bra­ne i na­ci­o­nal­ne bez­bjed­no­sti, kao i ra­di spre­ča­va­nja vr­še­nja kri­vič­nog dje­la, is­tra­ge, ot­kri­va­nja i kri­vič­nog go­nje­nja po­či­ni­la­ca kri­vič­nih dje­la i pru­ža­nja po­mo­ći kod po­tra­ge i spa­sa­va­nja lju­di, za­šti­te ži­vo­ta i zdra­vlja lju­di i imo­vi­ne, u skla­du sa za­ko­nom.


Ne bi da ko­men­ta­ri­šu

Pred­sjed­nik Sa­vje­ta Agen­ci­je Mu­ha­med Đo­kaj ka­zao je da su od­lu­či­li da po­kre­nu mje­re nad­zo­ra kod mo­bil­nih ope­ra­te­ra, ali ni­je že­lio da ko­men­ta­ri­še za­htje­ve is­tra­žnih su­di­ja. Član Sa­vje­ta Alek­sa Iva­no­vić po­tvr­dio je da im je tra­že­no mi­šlje­nje po­vo­dom za­htje­va is­tra­žnih su­di­ja, ali da ne že­li da da­je ko­men­ta­re dok se sve de­talj­no ne is­pi­ta.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"